PELARE, 2 st, gjutjärn, 1800-tal.

1051713. PELARE, 2 st, gjutjärn, 1800-tal.

Höjd 195 cm, vikt på vardera pelare cirka 60 kg.
Enligt uppgift : två st av ursprungligen 8 st, kommer från Hamburger Börs och har stått som dekor i dels i Moriska Cafeèt fram till 1920, sedermera även i Stora matsalen fram till att byggnaden revs 1971. Pelarna göts hos Meyers Styckgjuteri, förre detta ägare av pelarna har tillhört familjen som ägde Hamburger Börs under delar av 1900-talet.

Bemålade i svart.
Slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bemålade i svart.
Slitage.

Antal besök: 2 910