10442. BOKHYLLA, jugend. 1900-talets första del.
Fanerat. Tre hyllplan, skåp, en låda. Tre lådor bakom dörr. Etikettmärkt på baksidan S. Lennkvists möbelaffär, Västerås. Nyckel medföljer. Längd 100, bredd 32, höjd 173 cm.
Bruksslitage. En hyllhållare saknas. Bakstycket med upptaget hål.