Filigranarbete. Skurna kvinnoporträtt i profil. I stickslås. Säkerhetskedja.
Diameter ca 5,5 cm (stängd).
Bredd 1-2 cm.
Enligt uppgift köpt i Italien på 1900-talets mitt.
Förgyllning med slitage.
Diameter ca 5,5 cm (stängd).
Bredd 1-2 cm.
Förgyllning med slitage.