VÄGGUR, Krohz, Krakow Polen, 1800-tal.

102189. VÄGGUR, Krohz, Krakow Polen, 1800-tal.

Rektangulär form. Rund urtavla med arabiska siffror, märkt Krohz Cracovie. Längd 51, höjd 63 cm. Urtavlans diameter 23 cm.

Bruksslitage, skador på ramen, troligen omarbetad, ej funktionstestad.

Nyckel/nycklar finns.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nyckel/nycklar finns.

Antal besök: 1 387