102189. VÄGGUR, Krohz, Krakow Polen, 1800-tal.
Rektangulär form. Rund urtavla med arabiska siffror, märkt Krohz Cracovie. Längd 51, höjd 63 cm. Urtavlans diameter 23 cm.
Bruksslitage, skador på ramen, troligen omarbetad, ej funktionstestad.
Nyckel/nycklar finns.