HEDVIG HAMILTON. Tillskriven. Porträtt av Hugo Hamilton (1655-1724), enligt text a tergo kopiemålning utförd 1901.

1020378. HEDVIG HAMILTON. Tillskriven. Porträtt av Hugo Hamilton (1655-1724), enligt text a tergo kopiemålning utförd 1901.

Text a tergo:
"Friherre Hugo Hamilton född på Irland, kom 1680 till Sverige. 1711 förordnades han till öfverkommendant i Göteborg. 1716 Generallöjtnant och landshöfding i Westernorrlands län. Lemnade Landshöfdingposten 1719 då han utnämndes till generalfälttygmästare ".
"Copia efter original på Barsebäck utförd 1901 af Hedvig El. Hamilton".
Ca 76 x 63 cm.

Smärre färgbortfall. Krackeleringar. Ram med skador.

Gör en kostnadsfri värdering!

Text a tergo:
Ca 76 x 63 cm.

Antal besök: 1 229