102024. SABEL, för sjöofficer, Sverige, 1800-talets första hälft.
Klinga med blånerad och förgylld dekor av bla troféer och Carl XIV Johans namnchiffer. Kavel i ben, enkelt bygelfäste med fiskhuvud, styrskenor med ankare, svart läderbalja med mässingsbeslag med dekor av bla lilla riksvapnet samt delfiner. Klingans längd ca 83,5 cm.