MATSERVISDELAR, 16 delar, flintgods, "Sippa", Wilhelm Kåge, Gustavsberg. 1900-tal.
101533. MATSERVISDELAR, 16 delar, flintgods, "Sippa", Wilhelm Kåge, Gustavsberg. 1900-tal.
4 flata tallrikar, diameter ca 21,5 cm.
4 assietter, diameter 18,5 cm.
2 uppläggningefat, längd 25 respektive 29,5 cm.
2 skålar med hänklar, längd 25 respektive 28 cm.
2 skålfat med hänklar, längd 23 cm.
Terrin med lock, längd inklusive hänklar 30, höjd ca 20 cm.
Såsskål.
Bruksslitage, krackelyrer, sprickor, missfärgningar och fläckar i olika omfattning, mindre nagg.
Såsskål.