PARTI PORSLIN, 5 delar, Kina, 1700-tal.

101328. PARTI PORSLIN, 5 delar, Kina, 1700-tal.

2 kannor, cremekopp med lock, kärl med lock samt kopp med lock. Dekor av landskap i underglasyrblått. Höjd 8-15 cm, längd 8-16 cm.

Flertalet med lagningar. Kanna med lock samt kopp med lock ej ursprungligt tillhörande lock. Nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 807