100643. VAS, porslin, troligen Tyskland, 1900-tals första hälft.
Bukigform på fot. Dekor med blommor och maskaroner. Förgyllda uppsvängda hänklar.
Höjd 34 cm.
Hänklar med lagningar. Spricka vid övergång fot/kärl. Smärre nagg. Förgyllning med slitage.