Grafik är en konstform som förenar originalitet med tillgänglighet. Varje grafiskt blad skapas genom en konstnärlig process där motivet trycks i en begränsad upplaga, ofta numrerad och signerad av konstnären själv. Historien sträcker sig långt tillbaka, från tidiga träsnitt och kopparstick i böcker till dagens litografier, etsningar och serigrafier. Teknikerna har utvecklats i takt med tiden och ger konstnärer stora möjligheter att experimentera med färg, form och uttryck.
I denna upplaga av vårt återkommande tema "Grafik" återfinns bland annat Pierre Olofssons kompletta portfölj "Vindhäxor" från 1988, Peter Dahls levande miljöskildringar, Jan Stenmarks kvicka och oväntade bildkombinationer och Sven Jonsons stämningsfulla interiörer. Vi ser Karel Appels intensiva färgkompositioner, Ernst Fuchs detaljrika symbolvärld och Eva Zettervalls kraftfulla figurscener. Vid sidan av dessa finner vi poetiska landskap av Thage Nordholm och Bo Åke Adamsson, samt internationella inslag från namn som Salvador Dalí och Jutta Votteler.
Välkommen in i grafikens värld och lycka till!