Kvalitetsauktion Säsongens utvalda vår 2022 - Alla föremål på Göteborgs Auktionsverk

Kvalitetsauktion Säsongens utvalda vår 2022

söndag 5 juni 2022 kl. 06:00 EDT

Äntligen får vi presentera vårens Kvalitetsauktionen Säsongens utvalda. Det är en katalog med stor spännvidd som bjuder på holländskt måleri från tidigt 1700-tal till dansk 1900-tals design och exklusiva smycken. Vi har glädjen att erbjuda två fina samlingar av unika verk, en med gouacher signerade Ivar Arosenius från tidigt 1900-tal och en med stengodsföremål av den fantasifulla formgivaren Stig Lindberg på Gustavsbergs studio från 1960-talet. Lundasmeden Wiwen Nilsson är representerad med både smycken och bestick i silver i nyskapande modernism. Svensk hantverkshistoria är representerad med flera mattor i rölakan från olika ateljéer.
Välkomna att utforska katalogen och alla fantastiska föremål med unik historia och uttryck. Mycket nöje önskar vi på Göteborgs Auktionsverk!

Visning från lördag 28 maj. Vi har öppet vardagar kl.13-17 och lördagar kl.11-15 samt auktionsdagen kl.11-12.
Vi kan även erbjuda enskild visning - anmälan till info@goteborgsauktionsverk.se eller på telefon 031-7047700.

Auktion söndag 5 juni med start kl 12.00.

Avgifter och auktionsvillkor

Köparprovision
22,50 % (Ink. moms.)
Slagavgift
80 SEK (Ink. moms.)

Observera att ångerrätt inte gäller på slagauktioner. Läs mer.

FiltreraFiltrera och sortera