Biografi

Sandro Chia är en italiensk bildkonstnär och skulptör. Under 1960-talet utbildade han sig vid Istituto d'Arte di Firenze samt Accademia di Belle Arti di Firenze för att därefter bosätta sig i Rom. Tillsammans med bland andra Mimmo Palladino och Francesco Clement etablerade Chia under 1980-talet konstnärsgruppen Transavanguardia

Utan titel, olja på duk, sign och dat -79, 91 x 120 cm.

Har du ett föremål av Sandro Chia hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.