Biografi

Sven Reinhold Westman

Sven Reinhold Westman var en svensk bildkonstnär. Han föddes 1887 i Stockholm som son till Robert Axel Fredrik Westman och Clara Ottiliana Matilda Bergsten. Efter grundskoleåren sökte sig Westman till Örebro tekniska skola för att där studera till ingenjör. Efter det slog han emellertid om och gick som konstnärlig elev till Nils Asplund och Alfred Bergström. År 1913 reste han till Paris där han träffade Arvid Fougstedt. Tre år senare flyttade han till Madrid. I Spanien blev han kvar fram till år 1930 för att därefter under några år huvudsakligen vistas i Paris innan han återvände hem till Sverige. Efter hemkomsten var han verksam i Stockholm under några år och flyttade sedan till Filipstad där han verkade under den sista tiden av sitt liv.

Motiv från Frankrike, Spanien och Sverige

Westman målade landskap och stadsvyer oavsett var i Europa han befann sig. Jämte detta utförde han porträtt och stilleben. Flertalet av målningarna hölls i varm, mustig kolorit.

"Calvariotrappan" Port de Pollença, olja på duk, 66 x 54 cm.

Under 1930-talet ställde han bland annat ut på Galerie Moderne i Stockholm men också i Paris. Han har även ställt på bland annat Liljevalchs och Värmlands museum. Sven Reinhold Westman är också representerad i den sistnämnda institutionens samlingar.

Har du ett föremål av Sven Reinhold Westman hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.