Biografi

Emil Ekman, född 1880 i Malmö, var en svensk bildkonstnär. I tonåren kom Ekman att gå i lära hos en målarmästare och följde upp det med studier vid Malmö Tekniska aftonskola. Som konstnär ägnade sig Ekman huvudsakligen åt marin motiv. Vid sidan av måleri intresserade han sig också för etsning.

Olja på duk fäst på pannå, 44 x 21 cm

Olja på duk, 82 x 132 cm.

Etsning.

Har du ett föremål av Emil Ekman hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.