Biografi

David Begbie, född 1955 i Edinburgh, är en skotsk konstnär. Under slutet av 1970-talet utbildade han sig vid Winchester School of Art och därefter vid Slade School of Sculpture, University College i London. Begbie använder sig återkommande av stål och utför flera av sina verk i trådnät.

. "Newd 1, daterad 06, numrerad V, h 73 cm."

Har du ett föremål av David Begbie hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.