Biografi

Siri Rathsman, född 1895 i Sundsvall, var en svensk målare. Under åren 1912-1916 studerade Rathsman vid Carl Wilhelmsons konstskola. Efter det gick hon som elev till Birger Simonson vid Konsthögskolan Valand. 1919 begav hon sig till Köpenhamn men bosatte sig snart i Paris där hon blev elev till Othon Friesz, Raoul Dufy och Stanley William Hayter. Under andra världskriget tvingades hon lämna den franska huvudstaden. Bland Rathsmans utställningar i Sverige märks den tillsammans med Sigurd Möller på Svensk-franska konstgalleriet i Stockholm 1944 samt den på Lorensbergs konstsalong 1954 tillsammans med Arne Stubelius.

Blandteknik, 35 x 48, daterad 1951.

Färglitografi, 100-upplaga, 1953.

Har du ett föremål av Siri Rathsman hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.