Biografi

Hans Hedenström

Hans Hedenström var en svensk konstnär huvudsakligen verksam i Sandviken.
Hedenström debuterade på 1950-talet och kom en tid därefter att benämnas den målande ingenjören. Hans motiv bestod ofta av landskap men han utförde även en hel del stilleben. Hedenströms konst ställdes ut på en rad institutioner, bland annat Liljevalchs.

2008 visades en minnesutställning i Sandvikens konsthall.

Olja på pannå, 32 x 39 cm.

Olja på duk, 24 x 33 cm.

Har du ett föremål av Hans Hedenström hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.