Biografi

Tommy Östmar

Tommy Östmar, född 1934 i Finspång, var en svensk konstnär. Under 1950-talet senare del och det efterföljande decenniets början utbildade sig Östmar vd först Slöjdföreningens skola i Göteborg och därefter Kungliga konsthögskolan. Under den här tiden företog han även reser för egna studier runt om i Europa. Debututställningen skedde 1964 på Galleri Blanche i Stockholm. Där visade Östmar måleri och skulpturer. Under åren 1976-86 var han professor vid Kungliga Konsthögskolan.

Färglitografi, 75-upplaga.

Olja på duk, 34 x 30 cm.

Har du ett föremål av Tommy Östmar hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.