Biografi

Rune Claesson, född 1930 i Ulricehamn, var en svensk konstnär. Efter kortare teckningsstudier i Stockholm skrev han 1961 in sig vid Valands konstskola i Göteborg. Samma år deltog han i Naionalmuseums utställning Unga tecknare. Under 1950- och 1960-talen ställde han ut separat och deltog i samlingsutställningar runt om i landet. Under senare delen av sin verksamma tid arbetade han som lärare, bland annat vid Konsthögskolan i Stockholm. Jordi Arkö har författat boken "Rune Claesson – en mästartecknare ". Claesson är representerad vid Borås konstmuseum, Göteborgs konstmuseum, Helsingborgs museum, Moderna Museet och Ulricehamns museum.

"Han med skärm", etsning, 45-upplaga.

Kvinna i röd klänning, olja på duk, 92 x 46 cm, 1952.

Har du ett föremål av Rune Claesson hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.