Biografi

Ossian Elgström, född 1883 i Strövelstorp, var en svensk mångsysslare, verksam inom en rad kultområden. Efter av 1905 avlagt ingenjörsexamen skrev Elgström in sig vid Kungliga Akademien för de fria konsterna. Där blev han kvar till 1907 då han reste utomlands för fortsatta studier. I slutet av 1910-talet begav han sig till Lappland för etnologiska undersökningar. Han kom ytterligare ett decennium senare att fara till Sibirien och Grönland för liknande studier.

Vikingaskepp, blandteknik.

Som konstnär skapade han en bred flora av verk. Under 1920-talet skapade han en svartvit serie målningar utförda i en teknik med kinesiska rötter. Under det följande decenniet illustrerade han Turisttrafikförbundets årsbok 1930 och framställde flera etsningar med lappländska. motiv. Listan på böcker han författat är lång liksom den över de verk han illustrerat.

Gouache, 1929.

"Res i Sverige", Svenska turistföreningen, 1932.

Har du ett föremål av Ossian Elgström hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.