Biografi

Georg Englund var en svensk bildkonstnär, född 1925 i Luleå och sedan 1954 bosatt i Gävle. Efter studier i hemstaden och militärtjänstgöring i Karlsborg, studerade han 1948-1952 vid Konstfack i Stockholm. Han kom därefter att verka som bildlärare och fortbildningskonsulent samtidigt som han tog uppdrag som reportagetecknare. Han skrev även böcker samt ställde ut konst. 1997 belönades av Gävles kulturnämnd för att ha satt ljus på staden och dess arbetare.

Grafiskt blad, 90-upplaga.

Färglitografi, 100-upplaga.

Har du ett föremål av Georg Englund hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.