Biografi

Alexander Clemens Wetterling, född 1796 i Värmdö socken, var en svensk militär och bildkonstnär. Wetterling blev kadett redan 1810 och efter utbildning vid Krigsskolan på Karlberg blev han två år senare underlöjtnant vid Svea artilleriregemente.

Miiatyr, gouache. Proveniens: släkten Silfverstolpe.

Hans far gav honom grunderna i teckning och vid sidan av sin militära karriär förkovrade sig Wetterling i ämnet och vid 1820-talets börjande studerade han grafik för Fredrik Boije. 1826 reste han till Paris för en fem år lång vistelse. I den franska huvudstaden fördjupade Wetterling sina kunskaper i anatomi och modellmåleri. Väl hemma igen blev han lärare vid Högre artilleriläroverket. År 1840 blev han ledamot av Kostakademien.
Wetterling är representerad vid bland annat Göteborgs konstmuseum, Nationalmuseum och Nordiska museet.

Olja på duk, 21 x 26 cm.

”Mellin betraktar sitt framtida pastorat Qvickjock”, teckning.

Har du ett föremål av Alexander Wetterling hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.