Biografi

Hans Hamngren

Hans Hamngren, född 1934 i Västerås, var en svensk konstnär. Han utbildade sig vid Konstfack 1952–1956 och därefter Konsthögskolan i 1962–1967. Från starten drevs Hamngren av ett socialt engagemang som avspeglade sig i hans verk. Han kom rätt snart att intressera sig för förvrängda perspektiv.

"Springare, anamorfotiska konstruktioner", etsning, 135-upplaga.

färglitografi, 500-upplaga, daterad 1974.

Har du ett föremål av Hans Hamngren hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.