Biografi

Tord Björklund

Tord Björklund var en svensk formgivare mest berömd för sina många modeller för IEKA. Under 1970-talets sita år formgav han möbler för Ulferts Fabriker AB. Bland dessa märks karmfåtöljen Cherie. Det följande decenniet gjorde han sig ett namn som produktiv modellskapare för IKEA. Hans alster detta decennium kännetecknades av ett modernt formspråk med rötter i 1930- och 1950-talet. Flera av hans möbler för IKEA blev storsäljare men han formgav även lampor. Efter sin tid på IKEA arbetade han i egen regi.

Fällbord, Bogen, IKEA.

Fåtölj, Kilnte, IKEA.

Har du ett föremål av Tord Björklund hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.