Biografi

Alf Svensson

Alf Svensson var en svensk formgivare född 1923. Han utbildade sig vid Slöjdföreningens skola och kom efter utbildningen snabbt att 1950 få tjänsten som chefsarkitekt vid Madrass-fabriken Dux AB. För firman ritade han under 1950-talet en lång rad stoppmöbler. Vid samma tid svarade han också för lampformgivning för Bergbom & Co. 1957 deltog han vid Triennalen i Milano. Fyra år senare bildade han tillsammans med Yngvar Sandström ritkontoret S-Design. Tillsammans kom de under 1960- och 1970-talet att ta fram en kolossal mängd möbler för ett stort antal svenska fabrikanter. Till hans mer kända alster hör sittmöblerna i Contour-serien, Form 8-fåtöljen (även kallad Galaxy) och sektionsmöbeln Interiör. Under 1980-talet ritade Svensson några fåtöljer som kraftigt sneglade åt hans berömda Contour-serie som växte fram vid 1950-talets mitt.

TeVe, 1953.

Forum hög, 1956.

Interiör, 1952.

Har du ett föremål av Alf Svensson hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.