Biografi

Gösta Lindqvist

Gösta Lindqvist, född 1928 i Stockholm, är en svensk konstnär. Under 1950-talets början utbildade sig Lindqvist vid först Essem-skolan och sen Tekniska skolan. Därefter reste han ut i Europa för studier på egen hand. Under åren 1962-65 arbetade han som lärare vid Målarskolan Forum. Som konstnär har han arbetat både med måleri och grafik.

Självporträtt, olja på duk.

Har du ett föremål av Gösta Lindqvist hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.