Biografi

Gustaf Axel Berg föddes 1891 i Jönköping. Han utbildade sig vid Tekniska högskolan, sektionen för väg- och vattenbyggnad. Han studerade även till reservofficer. Fram till 1920-talets slut upprätthöll han flera jobb. Han var biträdande militärattaché i Finland, därefter teknisk sekreterare hos handelskammaren och efter det anställd vid Electrolux. 1929 inledde han ett samarbete med möbelhandlare Harald Westberg och fyra år senare öppnade han en egen butik. I denna sålde han möbler av Alvar Aalto samt egna modeller som han tog fram tillsammans med sina anställda formgivare. 1939 deltog han med några spektakulära sittmöbler på Världsutställningen i New York. Under 1940-talet lanserade han den så kallade ORIGINAL-serien, en kollektion sadelgjordsfåtöljer med skarpa sittkurvor.

Patronen ur ORIGINAL-serien, 1940-tal.

Under sin levnad var Gustaf Axel Berg vid ett flertal tillfällen inblandad i tvister rörande upphovsrättsfrågor. I slutet av 1970-tal tog Bröderna Andersson fram en serie sittmöbler baserade på Gustaf Axel bergs teorier.

Status.

Har du ett föremål av Gustaf Axel Berg hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.