Biografi

Olof Jernberg

Olof Jernberg, född 1855 i Düsseldorf, var en tysk konstnär med svenskt påbrå. Hans far var August Jernberg, konstnär till yrket och den som gav Olof den grundläggande utbildningen. Åren 1872-79 studerade Olof Jernberg vid Kunstakademie Düsseldorf.
Vid decennieskiftet reste Jernberg till Paris. Där stannade han två år. Under sin tid i den franska huvudstaden kom han att influeras av bland andra Camille Corot. 1982 vände han åter till Düsseldorf varifrån han återkommande tog sig till Nederländerna och Belgien för att finna inspiration och motiv till sitt måleri. I samband med Konstakademiens utställning 1876 blev Jernberg recenserad av August Strindberg i Dagens Nyheter.

Kustlandskap med fiskare och segelbåt, olja på duk, signerad och daterad 1879, 47 x 66 cm.

Har du ett föremål av olof Jernberg hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.