Biografi

Maria Hillfon är en svensk konstnär. Hon föddes 1945 i Stockholm som dotter till arkitekt Gösta Hillfon och keramiker Hertha Hillfon. Maria Hillfon utbildade sig vid Kungliga Konsthögskolan 1965-71. Hon har därefter varit verksam inom flera konstnärliga områden, erhållit stipendier, ställt ut på en lång rad separatutställningar och utfört flera offentliga verk.

Monogramsignerad vävnad, 103 x 99 cm.

Färglitografi, 250-upplaga.

Har du ett föremål av Maria Hillfon hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.