Biografi

Henri Goetz var en franskamerikansk konstnär. Han föddes i New York 1909. Goetz studerade först till ingenjör men riktade alltmer in sig på studier inom konst. 1937 debuterade han på Galerie Bonaparte. Under 1960-talet uppfann han tryckning av grafiska blad med carborundumteknik.

Olja på duk, 65 x 80 cm.

Har du ett föremål av Henri Goetz hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.