Biografi

Ivar Arosenius lyckades trots en mycket kort verksam tid att skriva in sig i den svenska konsthistorien. Han föddes 1878 i Göteborg. Efter sin skolgång vid Göteborgs realläroverk skrev han 1896 in sig vid Valands målarskola. Vid denna tid hade han gått som elev till akvarellmålare och ett år in på utbildningen vid Valand tog han upp studier vid Slöjdföreningens skola vid avdelningen för dekorativ målning. Ytterligare ett år senare kom han in vid Konstakademien i Stockholm. Arosenius hade svårt att finna sig till rätt och sökte sig vidare till Konstnärsförbundets skola för att året efter sekelskiftet återvända till Valand. I början av 1900-talet företog han flera resor ut i Europa.

Ivar Arosenius drevs att sin fantasi och kände under sin studietid att han inte fick utlopp för den och att skolans ramverk inte lämnade utrymme åt det uttryck han sökte.

Arosenius diagnostiserades för blödarsjuka och avled 1909 i sitt hem i Älvängen. Samma år utgavs postumt hans bilderbok Kattresan. Trots sin unga död efterlämnade Arosenius en rik katalog. Hans korta levnad har sannolikt påverkat skildringarna av honom som konstnär.

Reproduktion av självporträtt utfört i akvarell 1906.

"Öllådan", tusch, 14 x 26 cm.

Har du ett föremål av Ivar Arosenius hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.