Biografi

Attilo Baccani var en italiensk bildkonstnär verksam i huvudsak under 1800-talet. En betydande del av katalogen består av damporträtt.

Olja på duk, 70 x 56 cm, duken märkt Prepared by Charles Roberson, London.

Har du ett föremål av Attilo Baccani hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.