Biografi

Georg Pauli var en svensk bildkonstnär. Han föddes i Jönköping 1855. Under 1870-talet skrev Pauli in sig vid Konstakademien. De följande åren företog han flera studieresor runt om i Europa. År 1887 gifte han sig med Hanna Hirsch. Åtta år senare uppförde de Villa Pauli, ritad av Albin Brag. Den fungerade som bostad men erbjöd konstnärsparet varsin ateljé.

Olja på duk, 48 x 63 cm.

Pauli ägnade sig initialt åt ett realistiskt landskapsmåleri men sent i karriären blir han elev till André Lothe och slår in på ett mer kubistiskt hållet måleri. Vid sidan av sitt dukmåleri utförde Pauli en rad freskarbeten i det större formatet. Han författade även böcker och var en deltagande kraft i Opponent-röreslen.

Cigarettrökerska, 41 x 36 cm.

Har du ett föremål av Georg Pauli hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.