Biografi

Torsten Billman (1909-1989) var en svensk konstnär verksam på västkusten. Han trivdes inte i skolmiljön, undantaget teckningslektionerna. 17 år gammal mönstrade han på och arbetade under några år till sjöss och kom då att se hamnstäder runt om i världen. I samband med depressionen började Billman hemma i Göteborg skära träsnitt och strax därpå fick han också sina första teckningar publicerade. 1933 skrev han i sig vid Valands konsthögskola.
Tack vare tonsättaren och konstnären Gösta Nystroem fick Billman råd att åka utomlands och valde då något oväntat Antwerpen. Här studerade han gamla mästare och knöt i sina motiv an till hamnarbetet och livet till havs. Åter i Sverige fick han under andra världskriget något av ett genombrott som illustratör. Han kom senare också att utföra illustrationerna till Bonniers första upplaga av Fjodor Dostojevskijs Brott och straff. Under 1970-talet verkade han som lärare vid Valands konsthögskola.

Billman är representerad vid Nationalmuseum och Göteborgs konstmuseum.
Hallands konstmuseum innehar idag en del av kvarlåtenskapen.

Hamnbild, färglitografi, 260-upplaga.

Har du ett föremål av Torsten Billman hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.