Biografi

Iwan Constantin Sannesjö Johansson, född 1887, var en svensk bildkonstnär.
Under uppväxtåren bodde Johansson med sina föräldrar på flera olika ställen, bland annat i Östersund. Mot slutet av 1800-talet flyttade familjen till Stockholm och det var också i huvudstaden som Johansson inledde sina konststudier vid Althins Målarskola. Han fortsatte efter det som elev vid Konstakademien. Debuten skedde i Hultbergs Konsthandels regi där han ställde ut ett 30-tal målningar. Efter studierna flyttade Johansson till Leksand och på 1920-talet återvände han tillbaka till Stockholm. Somrarna spenderades i skärgården och därifrån hämtades också inspiration till motiv.

Fjällandskap, 64 x 87 cm.

Har du ett föremål av Iwan Constantin Johansson hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.