Biografi

Emil Johansson-Thor, född 1899 i Landskrona, var en mångsysslare inom konstområdet. Inte bara var han målare och grafiker, utan också debattör, skolföreståndare och även professor.

Efter studier vid Caleb Althins målarskola 1907–1908, och på Konstakademien i Stockholm 1908–1912 reste Johansson-Tor två år senare för första gången till Paris, en stad han skulle komma att återvända till. Vid 1920-talets mitt köpte han en gård i närheten av S:t Ibbs kyrka, Här lär det ha varit så att till och med polisen motarbetade andra konstnärer från att skildra det närliggande landskapet. Johansson-Thor hade som 13-åring flyttat till Stockholm men återvände i sina motiv till den skånska landsbygden. Med gården fick en

1938 blev han professor vid Konstakademien.

Stockholmsvy, olja på pannå, 1934.

Har du ett föremål av Emil Johansson-Thor hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.