Biografi

Lennart Landqvist, född 1925, inledde sina konststudier 1948 vid Slöjdföreningens skola. Här blev han kvar tre år och påbörjade därefter en fyraårig utbildning vid Valands konstskola. Under decenniets andra hälft medverkade han på utställningar i bland annat Paris och Florens. Under utbildningstiden bistod han även Nils Wedel vid dennes utsmyckningar av det offentliga rummet. Landqvist kom själv att utföra ett 40-tal offentliga verk. Till dessa hör "Den eviga vågen" vid Kalmar simhall och "Nytt landskap" i Frölunda kulturhus.

Färglitografi.

Lennart Landqvist är representerad vid Nationalmuseum, Moderna museet, Malmö museum, Borås konstmuseum och Göteborgs konstmuseum.

Har du ett föremål av Lennart Landqvist hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.