Biografi

Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988) var en svensk konstnär, grafiker och illustratör. Hon har för sin eftervärld kanske kommit att bli mest känd som dotter till en av de stora svenska målarna under 1900-talet, Carl Wilhelmson, men var själv under lång tid verksam som konstnär.

Stilleben, olja på duk, 64 x 80 cm

Under åren 1922-28 studerade hon vid faderns målarskola i Stockholm. Bland studiekamraterna märks Torsten Jovinge och Erik Byström. Likt flera av Carl Wilhelmsons elever kom Wilhelmson-Lagermans uttryck många gånger att ligga nära faderns. Men det går även att finna spår av de samtida eleverna, kanske inte minst Jovinge. Wilhelmson-Lagermans måleri från skolåren fram till sekelmitten knyter vidare an till den nya sakligheten. Omvärlden skildras sedd genom det öppna ateljéfönstret, inte sällan med ett blomsterstilleben i förgrunden på fönsterbrädan.

Hennes målningar återfinns då och då i auktionskatalogerna, företrädesvis i Stockholmsområdet. Förvirrande nog anges varierande namn: Ana Wilhelmson-Lagerman och Ana Lucia Margot Lagerman är de vanligast förekommande. Konstnären var under åren 1928-55 gift med konteramiralen Sigurd Lagerman och använde sig då av dennes efternamn.

Vid sidan om sitt konstnärskap verkade Ana Wilhelmson-Lager även som illustratör. Hon är representerad vid Göteborgs Konstmuseum och Nationalmuseum.

Har du ett föremål av Ana Wilhelmson-Lagerman hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.