Biografi

Alf Svensson

Alf Svensson var en svensk formgivare, huvudsakligen verksam inom möbelindustrin. Svensson knöts tidigt till Ljungs Industrier/DUX där han under 1950-talet var mycket produktiv och tog fram en lång rad modernt hållna möbler. Flera av dessa blev klassiker såsom sittmöblerna i Contour-serien och den nätta fåtöljen TeVe. Vid samma tid formgav han också lampor för Bergboms. Från 1956 marknadsfördes dessa av Bra Bohag.

TeVe, Ljungs Industrier/DUX, 1953.

I början av 1960-talet bildade han tillsammans med Yngvar Sandström ritkontoret S-Design. Under en lång tid framöver levererade de ritningar till ett betydande antal svenska möbelfabriker. Vid mitten av nämnda decennium breddades deras uttryck och för flera tillverkare, bl a NESTO, skapade de betydligt mer traditionella möbler. Vid decenniets slut tog de tillsammans med DUX MÖBEL AB fram plastfåtöljen Form 8 (senare känd som Galaxy) som lanserades 1971.

Form 8/Galaxy, Dux Möbel AB, lanserad 1971. I just detta utförande användes modellen till Sveriges Televisions program Måndagsbörsen 1981. Form 8/Galaxy skulle även synas i flera säsonger av Gäster med Gester.

Ytterligare några år senare kom de att intressera sig för och rita rottingmöbler tillverkade i Filippinerna.
Alf Svensson kom under 1980-talet att formmässigt till viss del söka sig tillbaka till 50-talet. I synnerhet gäller detta hans fåtöljer.

Har du ett föremål av Alf Svensson hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.