Biografi

Paavo Sarelli, född 1924, är en finsk bildkonstnär. Hans uttryck insorteras emellanåt under begreppet nyexpressionism, en stil som vann mark under sent 1970-tal.

Stilleben med gitarr, olja på duk, daterad 00.

Sarelli begagnar sig inte sällan av en dov, mustig färgskala. Landskapen kan ibland lysas upp av ljusare schablonmässigt hållna huskroppar medan porträtten stundom drar åt det mer groteska hållet.

Har du ett föremål av Paavo Sarelli hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.