Biografi

Sex år gammal flyttade Carl-Einar Borgström med mamma Annie och pappa Karl Alfred, skomakare till yrket, till Ystad. Carl-Einar trivdes i verkstaden, betydligt bättre än i skolbänken. När hans pappa arbetade, täljde och snidade sonen fram figurer. Efter skolgången började han som springpojke på Ystads Metallindustri. I början av 1930-talet antogs han till Tekniska skolan i Stockholm där han studerade under tre års tid.

"Av de modeller som Carl-Einar ritar för Ystads Metallindustri, både i Stockholm under terminerna och nere på fabriken under loven, är det osäkert hur mycket som kom i produktion förrän mot slutet av utbildningen. Klart är emellertid att när Ystads Metallindustris första stora produktkatalog trycks 1941 utgör den då 27-årige Carl-Einars modeller en stor andel." Innan dess har Borgström hunnit att debutera som bildkonstnär. Detta sker på De Ungas salong i Stockholm 1939.

Morgonsol, brons, i produktion från 1940-talets andra hälft.

Carl-Einar Borgströms namn är idag starkt förknippat med Ystad-Metall. Hans produktion för firman är omfattande och variationen av föremålstyperna mycket bred.

I samband med bildandet av Scandia Present under 70-talet var Carl-Einar Borgström en av de konstnärer som anlitades. Bland de övriga märks namn som Stig Lindberg och Lisa Larson.

En levnadsteckning finns att läsa i Jonas Barros Erikssons bok Ystad-Metalll, utgiven av Bokförlaget Arena 2020. Ur denna är även citatet ovan hämtade.

Har du ett föremål av Carl-Einar Borgström hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.