Biografi

Stig Evert Lindberg var en svensk tecknare och målare.

Efter studier vid Konstgillets målarskola i Borås och Valands målarskola i Göteborg under 1940-talet reste han till Paris, där han studerade för André Lhote vid Académie de la Grande Chaumière.

Han medverkade i bland annat Nationalmuseums utställning Unga tecknare 1948 och Konstakademiens akvarellutställning 1947. Separat ställde han ut på bland annat Borås konstmuseum och Galleri Brinken i Stockholm.

Hans konst består av suggestiva porträtt och figurer, samt tecknade ansikten. Han gjorde också ett flertal offentliga verk, däribland utsmyckningar i Borås och Ljung.

Från 1964 var han gift med konstnären Margit Lindberg.

Stig Evert Lindberg är representerad vid Moderna museet i Stockholm, Borås konstmuseum, Göteborgs museum, Engelbrektsskolan i Borås och i Gustaf VI Adolfs samling.

Har du ett föremål av Stig Evert Lindberg hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.