Biografi

Martin Poser var en tysk-svensk konstnär.

Han studerade konst i sin hemstad Leipzig och i Nürnberg under 1920-talet. På 1930-talet bedrev han självstudier under studieresor till Frankrike, Schweiz, Italien, Bulgarien och de nordiska länderna. Han kom till Sverige under första hälften av 1930-talet, och bosatte sig i Göteborg. Från slutet av 1940-talet hade han sommarateljé på Marstrand.

Han målade bland annat figurer, porträtt och landskap i akvarell eller olja. Han ägnade sig också åt grafik, keramik och silversmide.

Har du ett föremål av Martin Poser hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.