Biografi

Paavo Tynell var en finsk formgivare och anses idag tillhöra de mest tongivande nordiska namnen i 1900-talets designhistoria. Han föddes 1890 i Helsingfors. I början av 1900-talet utbildade han sig i hemstaden vid Centralskolan för konstflit. parallellt med detta gick han som lärling vid Oy G. W. Sohlberg Ab. Åren 1912-16 arbetade han vid konstgjuteriet Koru. Två senare var han med och etablerade konstgjuteriet Oy Taito Ab. Men det är främst hans arbeten inom belysningsindustrin han har blivit känd för. Under tre decennier svarade för en mängd modeller till prominenta offentliga miljöer. Bland dessa kan här nämnas Glaspalatset och Riksdagshuset i Helsingfors.

1947 gifte han sig med Helena Tynell (född Turpeinen).

Har du ett föremål av Paavo Tynell hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.