Biografi

Wolfgang Hutter var en österrikisk konstnär och scenograf.

Han föddes i Wien 1928 och studerade där vid konstakademien, samt för sin pappa, konstnären Albert Paris Gütersloh.

I mitten av 1940-talet bildade Wolfgang Hutter en surrealistgrupp, och medverkade senare till bildandet av Den fantastiska realismens skola i Wien. I hans verk, ofta utförda i olja eller akvarell, finns tydliga surrealistiska influenser, med motiv av fantasivärldar, förtrollade trädgårdar och sagolika kvinnogestalter.

Wolfgang Hutter finns representerad på Phantastenmuseum i Wien.

Har du ett föremål av Wolfgang Hutter hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.