Biografi

Michael Thonet var en tysk möbelformgivare och entreprenör, och en pionjär inom industridesign.

Han föddes 1796 i Boppard, Tyskland, där han öppnade egen verkstad 1819. Han experimenterade med böjträteknik och presenterade sina första stolmodeller på utställningar i Koblenz och Mainz i början av 1840-talet.

Vid den här tiden bestod inredningen i de burgna hemmen mestadels av tunga möblemang i empirestil, ofta i mahogny, med detaljer som lejontassar, förgyllningar, draperade tyger och krigssymboler. Michael Thonets nätta, eleganta böjträstolar var med andra ord verkligt nydanande. De blev såpass uppmärksammade att Thonet 1841 fick en inbjudan av det kejserliga hovet i Wien för att visa upp sina experiment, och snart kunde han också söka patent för tekniken.

Vid världsutställningen på Chrystal Palace i London 1851 mottog Thonet bronsmedalj för sina stolar, och lyckades därmed få sitt internationella genombrott. Det var inte bara tekniken med att böja massivt trä som prisades, utan också den nya estetiken.

Stolarnas stol – den odödliga klassikern No. 14

Den klassiska No. 14.

Idag är Michael Thonet främst känd för vad som sägs vara världens mest producerade stol: "Konsumstuhl no 14", som formgavs 1859. Den räknas fram till våra dagar som "stolarnas stol", och hade fram till 1930 tillverkats i cirka 50 miljoner exemplar. Stolen fick guldmedalj vid världsutställningen i Paris 1867.

För att underlätta export av No. 14 började Thonet tidigt att leverera sina stolar i platta paket – cirka 100 år innan IKEA i Sverige anammade idén.

Idag har familjeföretaget Thonet funnits i nästan 180 år, och drivs numera av femte generationen. Fortfarande tillverkas klassiker i böjträ och stålrör, men också nya produkter av kända designers som Marcel Breuer, Mies van der Rohe, Norman Foster och Erik Magnussen. Firmans säte och fabrik ligger i Frankenberg i Tyskland, där det också finns ett museum som berättar om företagets långa historia.

Har du ett föremål av Michael Thonet hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.