Biografi

Kay Bojesen var en dansk silversmed och formgivare.

Apa i trä av Kay Bojesen.

Hans tidiga formgivning hade tydliga drag av jugend, men under det sena 1920-talet blev han en av de första danska formgivarna att anamma funktionalismens avskalade formspråk. När han fick sitt första barn 1919 blev han inspirerad av barnens värld och började att formge leksaker i trä, som han senare skulle bli världsberömd för.

Under de kommande decennierna skulle han designa en mängd träleksaker, i form av hästar, zebror, taxar, soldater och skallror. 1951 såg hans berömda apa i teak och limbaträ dagens ljus, som idag troligen är hans mest berömda alster.

Med över 2000 konsthantverk i bagaget tillhör Kay Bojesen en av 1900-talets mest produktiva danska konsthantverkare.

Har du ett föremål av Kay Bojesen hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.