Biografi

Raoul Ubac var en fransk målare, fotograf, skulptör och gravör.

Han föddes i Belgien 1910 och bosatte sig som 20-åring i Paris. Under 1930-talet var han aktiv i den surrealistiska rörelsen. Hans fotografier publicerades ofta i tidskriften Minotaure, tillsammans med texter av André Breton och andra surrealistiska poeter. Han ägnade sig också åt litografi och etsning.

Efter andra världskrigets utbrott började Raoul Ubac att röra sig bort från fotografin. Han började då att rita enkla föremål, såsom glas, flaskor, frukt och bröd. Han övergav fotografin helt 1945 för att istället ägna sig åt litografi, målning och etsning.

Raoul Ubac finns representerad på flera museum i Europa.

Har du ett föremål av Raoul Ubac hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.