Biografi

Charles Lapicque var en fransk konstnär, känd för sina färgstarka skildringar av landskap och figurkompositioner.

Efter att ha stridit i första världskriget började Charles Lapicque att studera till ingenjör vid École Centrale des Arts et Manufactures i Paris. Han skapade sina första landskapsmålningar 1920 och fortsatte samtidigt att arbeta som ingenjör i laboratorium, där han undersökte hur färg uppfattas.

År 1943 lämnade han sitt ingenjörsjobb för att på heltid ägna sig åt konsten. Under åren som följde skapade han mängder med livfulla och färgstarka målningar och skulpturer. Målningarna har ofta motiv från hans resor genom Europa, vilket var en viktig inspirationskälla.

Charles Lapicques konst betydde mycket för utvecklingen av den nonfigurativa målningen under 1940-talet. Mellan 1969 och 1972 ägnade han sig åt att skapa skulpturer i metall och plast, samt gobelänger, etsningar och litografier.

Har du ett föremål av Charles Lapicque hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.