Biografi

Eero Saarinen var en finsk-amerikansk formgivare och arkitekt.

Han föddes 1910 i Kyrkslätt i Finland, men flyttade som 13-åring till Michigan i USA tillsammans med sin familj. Hans pappa Eliel Saarinen var en känd arkitekt och hans mamma Loja Gesellius var skulptör, och Eero gick i föräldrarnas fotspår.

Vid Cranbrook Academy of Art, där hans pappa ritat de flesta byggnaderna, studerade han möbeldesign. Där träffade Eero Saarinen Charles Eames, som han kom att samarbeta med livet ut.

Han studerade också skulptur vid Académie de la Grande Chaumière i Paris och därefter arkitektur vid Yale.

Efter resor i Europa, Nordafrika och en tids arbete för arkitekten Jarl Eklund i Helsingfors, återvände Eero Saarinen till USA. Han började arbeta på sin pappas företag i Bloomsfield 1938, och tillsammans designade de flera industriella byggnader.

Det var först efter att Eero Saarinen och Charles Eames vunnit MoMas tävling Organic Design in Home Furnishings 1940 som hans karriär som möbelformgivare tog fart. Bland hans mest kända alster finns Tulpanstolen, Tulip Chair, som vunnit flera priser, Womb Chair och Saarinen Dining Table.

Idag räknas Eero Saarinen till en av de största formgivarna inom 1900-talets moderna design och arkitektur. Många av hans möbler har blivit riktiga designklassiker och är fortfarande lika populära som när de formgavs.

Har du ett föremål av Eero Saarinen hemma?
Kontakta oss för att få en aktuell värdering helt gratis.